O nás

Košice-naše mesto

Košice sú metropolou východného Slovenska a s vyše 240 000 obyvateľmi druhým najväčším mestom na Slovensku. Mesto je súčasť košickej aglomeracie  s 355 000 obyvateľmi a Košicko-prešovskej aglomerácie, ktorá s 555 800 obyvateľmi patrí medzi najväčšie urbanizované oblasti na Slovensku. Odporúčame vám navštíviť tieto miesta:Dóm svätej Alžbety,Dóm svätej Alžbety, Seleziáni Don Bosco tri hôrky, Spievajúca fontána,Zoo Košice, Miklušová väznica, Mestský park a raňajkáreň v uličke remesiel. 😀

A–>VON na Kojšovej holi

Zdá sa to neuveriteľné, ale napriek treskúcemu mrazu a počasiu, do ktorého by ste ani psa nevyhnali, podarilo sa uskutočniť výlet skupiny A–>VON na Kojšovú hoľu neďaleko Košíc. Deväť členná skupina sa vydala v sobotu ráno k momentálne nefunkčnému vleku pri Zlatej Idke. Hneď v úvode zima dala o sebe vedieť a preverila šoférske zručnosti jedného z vodičov. Kvôli ľadu a závejom sa nepodarilo vyjsť až do plánovaného východzieho bodu. Autá sa museli teda odstaviť a ďalej sa pokračovalo peši.

S narastaním nadmorskej výšky klesala teplota a silnel vietor. Úsmev na tvárach neprestával dokonca ani vtedy, keď zmrznutá vodná para lepila mihalnice. Kojšová hoľa však milo prekvapila pomerne nízkou veternosťou, čo umožnilo pár fotiek a spoločnú modlitbu priamo na vrchole.

Dole sa už išlo ľahšie, dokonca niektorí skúšali aj stanigy – krátke lyže. Popri zábave z pádov, nechýbal ani pokus o guľovačku a váľanie sa v snehu – či už dobrovoľne alebo nedobrovoľne. Okolo poludnia sa podarilo v rekordnom čase prísť naspäť ku autám, ktoré odvážnu skupinu doviezli späť na obed rovno do Košíc.

:: Fotogaléria ::

2. Pôstna nedeľa

25.02.2018 

LITURGICKÝ KALENDÁR

  1. MAREC: Tretia pôstna nedeľa

        Dnes je zbierka 3×3 na energie strediska. Vďaka za vašu podporu.

 

DUCHOVNÉ CVIČENIA STREDOŠKOLÁKOV

         V týchto dňoch prebiehajú duchovné cvičenia chlapcov a dievčat stredoškolákov. Pamätajme na nich v našich modlitbách. Ďakujeme.

KALČETOVÝ TURNAJ

         Včera sa naši chlapci z oratória zúčastnili kalčetového turnaja v Prešove. Mladší obsadili pekné 4. miesto a starší 4. miesto. Blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu.

KOMUNITNÁ REVÍZIA

         Budúci týždeň v stredu odchádza naša komunita bratov aj sestier na polročnú revíziu. Sväté omše budú zastupovať vo štvrtok bratia saleziáni z Kalvárie a v nedeľu dominikáni a karmelitáni. V piatok sv. omša v stredisku nebude, podobne ani štvrtková adorácia po svätej omši. Toto naše pracovné stretnutie zverujeme do vašich modlitieb.

 MODLITBA VEŠPIER V NEDEĽU

         Z dôvodu našej neprítomnosti v stredisku nebudú dnešnú a budúcu nedeľu ani vešpery s mladými. Vďaka za porozumenie.

UPRATOVANIE

         O týždeň v sobotu 3. 3 upratujú rodiny Durová a Rendošová. O dva týždne 10. 3 upratuje rodina Pilcová . Ďakujeme vopred.

VYHLÁSENIE PREDSTAVITEĽOV KRESŤANSKÝCH CIRKVÍ

         Na nástenke vo vestibule si môžete prečítať vyhlásenie predstaviteľov kresťanských cirkví na Slovensku k tzv. Istanbulskému dohovoru.

DUCHOVNÉ CVIČENIA PRE MANŽELOV

         Do pozornosti dávame duchovné cvičenia pre manželov, ktoré sa uskutočnia 15. – 18. 3 2018 v Dolnom Smokovci. Prihlasovať sa môžete zapísaním na papier vo vestibule alebo mailom. Bližšie informácie nájdete na plagáte vo vestibule.

VEĽKONOČNÝ SPEV

         Od dnešného dňa budú bývať každú nedeľu nácviky spevu na Veľkonočné sviatky. Chceme takto začať skôr, aby sme všetko stihli v pokoji. Preto pozývame viacerých záujemcov zapojiť sa do prípravy. Dnes bude nácvik spevu dole v kaplnke, keďže v hudobnej miestnosti nacvičujú deti.

Celoslovenský kalčetový turnaj

S odhodlaním a nádejou, ktorá presahovala všetky medze odvahy, sa vybrala výprava z Košíc – Troch hôrok na celoslovenské kolo v kalčetovom turnaji do Prešova. Mladšiu skupinu reprezentoval Dominik Kiš a Dominik Kolárčík, zatiaľ čo pri starších to boli Aďo Pastorek a Mišo Kaňuch. Po svätej omši v prešovskom saleziánskom kostole nasledovala krátka rozcvička. Väčšina trénovala pri kalčetách, no Mišo s Aďom uvoľňovali svali pri pinpongu.

Mladší v úvode nastúpili proti favoritovi turnaja z Bardejova – Poštárky. Zaskočili ho výhrou prvého setu. Druhý a tretí set však nezvládli a museli sa uspokojiť s výsledkom 2:1. Zápas s domácim tímom netreba radšej opisovať a lepšie je pozrieť sa na tretí zápas s mužstvom z Kaplnej. Legionári zo západu potrápili košických chlapcov a hoci s tesním výsledkom, nedovolili im vyhrať. Napriek prehre sa opäť obe družstva stretli v boji o 3. miesto, počas ktorého sa zopakovala dramatická situácia ako pri zápase s Bardejovom – Poštárkou. Mladší chlapci obsadili teda nakoniec krásne štvrté miesto.

Starší hrali po spomínanej rozcvičke veľmi uvoľnene a netrápilo ich ani to, keď po prvom zápase museli podliezať stôl. Druhý zápas v skupine však prekvapivo vyhrali a postupovali z druhého miesta. V semifinálnom boji sa im podarilo zdolať ešte jeden tím, čo ich predurčilo k zápasu o 3. miesto. Nádej o medailové umiestnenie im zobralo družstvo z Bardejova, a tak sa výprava z Troch hôrok vracala do Košíc bez kovu na hrudi.

Napriek hernému neúspechu chlapci na turnaj spomínajú v dobrom. Luxusný obed v domácom prostredí, ktorý pripravili miestni animátori, hra s najlepšími v kalčete na Slovensku a koláč na záver sú dosť silnými zážitkami, aby sa chlapci snažili prebojovať na celoslovenské kolo aj na budúci rok.

:: Fotogaléria ::

Oslava 9. výročia založenia Troch hôrok

Štvtkový večer podľa miestnych zvyklostí mávajú stredoškoláci na Troch hôrkach stretká. Štvrtok 22.2. však bol trochu iný. Namiesto rozlezenia sa do klubovní stredoškoláci obsadili čajovňu. Rozlosovali sa do skupín a posadali si spolu okolo stolov. Oslava 9. výročia založenia Troch hôrok mohla začať.

Úvodný bod programu patril informačnému bloku a predstaveniu strenny na rok 2018. Po nich nasledoval kvíz „Spoznaj saleziána alebo saleziánku z Troch hôrok“ spolu s otázkami o vývoji miestneho strediska. Chvíľku intenzívnej kreativity bolo možné vidieť pri tvorbe reklamy na Tri hôrky s použitím zadaných slov. Vyzývačka so zoznamom úloh, ktoré bolo treba splniť, už bola na konci skutočne mixom všetkého. Každý si mohol prísť na svoje a zapojiť sa tam, na čo mal najviac schopností – podobne ako pri živote strediska.

Na záver ešte pár fotiek v tvare deviatky a zostáva nám len tešiť sa na okrúhle 10. výročie.

:: Fotogaléria ::

1. Pôstna nedeľa

18.02.2018 

LITURGICKÝ KALENDÁR

  1. FEBRUÁR: Štvrtok: Katedra sv. Petra, apoštola. Sviatok.

    25. FEBRUÁR: Druhá pôstna nedeľa

         Dnes je zbierka na Charitu. Preto z tohto dôvodu zbierku 3×3 presúvame na budúcu nedeľu. Teraz po sv. omši budeme mať prípravu k sviatostiam v priestoroch kaplnky.

 

KRÍŽOVÁ CESTA RODÍN NA KALVÁRII

         Pozývame dnes všetky rodiny, ktoré môžu prísť na krížovú cestu na Kalváriu. Krížová cesta začína o 14:30 pri kaplnke prvého zastavenia. Jej animácia je zverená nášmu stredisku. Kto je ochotný zapojiť sa nech príde skôr, aby sme si rozdelili zastavenia. Túto modlitbu obetujeme za rodinné a spolupracovnícke stretká, budúce manželské páry a mamičky.

VIZITÁCIA SESTIER FMA

         Do vašich modlitieb zverujeme vizitáciu našej komunity sestier FMA, ktorá začína tento týždeň v utorok. Navštívi ich ešte súčasná provinciálka. Ďakujeme.

STRETNUTIE ANIMÁTOROV

         V stredu bude v tomto týždni stretnutie animátorov, ktoré začína ďakovnou sv. omšou o 17.15h pri príležitosti otvorenia nášho strediska. Sú pozvaní všetci animátori.

DUCHOVNÉ CVIČENIA STREDOŠKOLÁKOV

         Prosíme o modlitby aj za duchovné cvičenia pre chlapcov a dievčatá stredoškolákov, ktoré začínajú budúci piatok. Ďakujeme.

DEŇ MODLITIEB ZA POKOJ VO SVETE

         Svätý otec vyhlásil budúci piatok 23. februára za deň modlitby a pôstu za pokoj vo svete. Osobitne za obyvateľov Konžskej demokratickej republiky a Južného Sudánu. Z tejto príležitosti  budeme mať v našej kaplnke po mládežníckej sv. omši adoráciu na tento úmysel.

UPRATOVANIE

         O týždeň v sobotu 24. 2 upratuje rodina Jakubovova. O dva týždne 3. 3 upratujú rodiny Durová a Rendošová . Ďakujeme vopred.

VEĽKONOČNÝ SPEV

         Je pekným zvykom v tomto spoločenstve, že na Veľkú noc, slávnostnú liturgiu okrášľuje bohatý hudobný sprievod. Preto pozývame všetkých, ktorí by mohli do spevu prispieť na 1.skúšku, ktorá bude už o týždeň 25.2. v nedeľu po sv. omši. 

 2%

V zakladačoch v kaplnke, ale aj vo vestibule nájdete tlačivá na 2%. Kto chce podporiť naše stredisko takýmto spôsobom, budeme vám veľmi vďační. Zároveň vás prosíme o reklamu medzi vašimi známymi a kolegami v práci. Ďakujeme.

SMS a My?

Pod skratkou SMS zrejme každému napadne krátka textová správa používaná v mobilnej komunikácii. SMS však zároveň označuje Saleziánske miništrantské stretnutie, ktoré sa konalo v Žiline 16.-18.2.2018. A nemohli na ňom chýbať ani Tri hôrky z Košíc.

Hoci miništrantov u saleziánov na Troch hôrkach je v nedeľu požehnane, z  Košíc sa vydala iba malá skupina. V Žiline, po ubytovaní a večeri, odštartovali sv. omšou spolu s ostatnými chlapcami z celého Slovenska Saleziánske miništrantské stretnutie. Pre večierkou ich čakalo ešte kreatívne zoznámenie a rozdelenie do skupín a nočná hra.

Nasledujúce sobotné doobedie bolo venované posilneniu duše – workshopy, film a sv. spovede. Čerešničkou na torte bola sv. omša s hudobným doprovodom miestneho výberu animátorov. Posilnení na duchu a neskôr obedom aj na tele sa poobede vrhli na mestskú hru. Brázdili krížom krážom Žilinu a spoznali kúty, o ktorých nevedeli ani niektorí Žilinčania.

Hoci večer už pomaly prichádzala únava, program sa nekončil. Naopak, práve sa začínal vo forme kultúrno-zábavnej talkshow, počas ktorej si mohli overiť svoje miništrantské vedomosti a zručnosti.

Ani sa chlapci nenazdali a bola tu nedeľa – slávnostná sv. omša o 8:00, počas ktorej boli všetci v miništrantskom oblečení. Nasledovali raňajky, pobalenie, upratanie izieb a návrat vlakom so Košíc s prekvapením ukrytím v taške s logom SMS.

:: Fotogaléria ::

Kalčetový turnaj – miestne kolo

Vo štvrtok 15.2. poobede sa uskutočnilo v saleziánskom stredisku na Troch hôrkach miestne kolo v kalčete – kategória mladších. Zúčastnilo sa ho 8 tímov, ktoré boli rozdelené do dvoch skupín. Najlepší dvaja postupovali do štvrťfinále a potom do hry o tretie a prvé miesto. Umiestnenie:

  1. miesto – Matúš Sedlák a Dominik Fabik
  2. miesto – Dominik Kiš a Dominik Kolarčík
  3. miesto – Samuel Skladaný a Daniel Grega

Kategória starších sa odohrala v piatok. Väčšina účastníkov bola staršia ako horný vekový limit na celoslovenské kolo, preto nás bude reprezentovať skupina na celoslovenskom kalčetovom turnaji dvojica, ktorá síce neskončila prvá, ale spĺňa podmienky kvalifikácie. Túto dvojicu tvoria Aďo Pastorek a Mišo Kaňuch.

Držíme palce obom tímom, aby priniesli na hrudiach cenné mediale.

:: Fotogaléria :: 

Fandíme našim hokejistom

Prvý zápas Slovenska s Ruskom otvára brány olympijského hokeja pre našu krajinu. Túto príležitosť sme si nenechali ujsť a držali sme palce našim hokejistom v priamom prenose v herni nášho strediska spolu s deťmi a mladými. Napínavý zápas sme napokon mohli osláviť a zablahoželať hokejistom ku fantastickej hre. Dúfame, že sa im bude dariť aj v nasledujúcich zápasoch.

IMG_20180214_142148

IMG_20180214_142252